Simmeringer Hauptstraße 181/1, 1110 Wien
+43 660 2421982
info@frei-aleviten.com

Basın ve Kamuoyuna

Basın ve Kamuoyuna

Bir hayretler dünyasında yaşıyoruz:

Avusturya İslam-“Alevi” Teşkilatı’na (AİAT) bağlı “Hızır Avustuya Yardım Kurumu”, “kendini tanıtmak” amacıyla İstanbul Şişli’de bir gece düzenliyor. “Düzenliyor” derken, gerçekte düzenletiyor. Peki kime düzenletiyor ve bu tanıtıma önayak olan kimler? AİAT’nin açıklamasında da okunacağı gibi, bu tanıtıma önayak olanlar, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Hace Bektaş Belediye Başkanı Yoldaş Altıok, CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılıç, Süleymen Çelebi, Kazım Artut, Tamer, Özcanlı, Celal Özyalçın, Mustafa Kul, Alevi Vakıflar Federasyonu Bşk, Baki Doğan gibi CHP’den mevki ve yetki sahibi olanlar bu geceyi düzenliyor.

“Arkadaşının kim olduğunu söyle, senin kim olduğunu söyleyeyim.” Açıktır ki, CHP’nin ve CHP’de mevki ve yetki sahibi olanların birey olarak ne yapacaklarına karar veren biz olmayız. Ancak CHP ve bu partide fonksiyon üstlenmiş olanların yaptıkları ve yapacakları şeyler üzerine ve kimlerle yürüdükleri üzerine konuşmak ve yanlışlarını deşifre etmek, herkesin olduğu gibi bizim de hakkımızdır. Bundan hareketle söyleyebiliriz ki, CHP’nin ve fonksiyonerlerinin Avusturya İslam-‘Alevi’ Teşkilatı’nın insanlığa ve Aleviliğe aykırı icraatlarını görmezden gelerek bunlara kucak açmasını kınıyoruz! Çünkü Avusturya İslam-‘Alevi’ Teşkilatı’na kucak açan CHP kurumlarının ve fonksiyonerlerinin, AİAT’nin insanlıkta ve Alevilik’te yeri olmayan şu icraatlarını bilmiyor olamazlar:

Avusturya İslam-“Alevi” Teşkilatı – cüretini kimden aldığı bilinmeyen, fakat – tarihte ilk kez Aleviliği İslam’la tanımlamış, “Müslüman olunmadan Alevi olunmaz”, algısını yaratmış ve “İslam- ‘Alevi’ Teşkilatı”nı “İslam’ın beşinci mezhebi” olarak devlet kayıtlarına geçirmiş ve Alevileri bölmüştür. Avusturya İslam-‘Alevi’ Teşkilatı, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) içinde yıllarca emek vererek Aleviliğe emek katmış çok sayıda üyemizi bir liste halinda Avusturya İstihbarat birimlerine (polisine) “terörist” damgasıyla ihbar etmiştir.

Avusturya İslam-‘Alevi’ Teşkilatı, Avusturya’da onlarca yıl faaliyette bulunan 14 Alevi derneğini kapattırmak için mahkemeye başvurmuştur. Gözünü kin ve nefret kapatmış Avusturya İslam-‘Alevi’, AABF’yi destekleyen üyeleri türlü hillebazlıklarla St. Pölten cemevimizden atmıştır. Sonra bu cemevimizin kapısına kilit vurarak üyelerin girmesine engel olmuştur. Daha sonra, gelirlerinin nereye harcandığı belli olmayan cemevinin kredileri ödenmemiş ve böylelikle cemevine mahkeme tarafından el konularak icra yoluyla satılmıştır. Satıştan önce AABF, hem kamuoyu nezdinde açıklamada bulunarak, hem de bu derneğin yöneticileriyle resmen görüşerek, daha satışa girmeden cemevini devralmaya hazır olduklarını beyan etmişti. Fakat ruhu kin ve nefretle dolmuş Avusturya İslam Alevi Teşkilatı ve St. Pölten cemevi yönetimi bu öneriyi ret ederek cemevini hacizle sattırmıştır.

Yukarıda sıraladıklarımızın her biri Alevilik açısından birer suç hükmündedir, düşkünlüktür ve tümünün belgeleri elimizdedir. Şimdi, bu paravan gruba önayak olan CHP’li yetkililere soruyoruz: Avusturya’da ortaya çıkan fakat Avusturya’da olduğu gibi Avrupa’da ve Türkiye’de de yüz bulamayan Avusturya İslam-‘Alevi’ Teşkilatı’na neden CHP kucak açıyor? CHP’li Hacı Bektaş Belediyesi hangi kriterlere dayanarak “27. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü”nü Avusturya İslam-‘Alevi’ Teşkilatı’nın paravan bir yan kuruluşu olan “HIZIR Avusturya Derneği”ne, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneklerinin tüm itirazlarına rağmen veriyor?

En son olarak, İslam-‘Alevi’ Teşkilatı’nın paravan derneği “Hızır Avusturya”nın “tanıtma amaçlı” olarak düzenlemek istediği gecenin örgütlemesinde neden CHP’den yetki ve mevki sahibi kişiler önayak olarak rol üstleniyorlar? Görünen odur ki, ya, İslam-‘Alevi’ Teşkilatı’na önayak olan CHP’li kurumların ve bireylerin kimlerle yürüdüklerinin farkında değildirler, ya da aralarında bir “sözbirliği” var. Yukarıda, İslam-‘Alevi’ Teşkilatı’na önayak olan CHP’yi kendi yaptıkları üzerine düşünmeye çağırıyor ve  CHP’nin ilgili kurumlarının bu konuda bir açıklamada bulunmalarını bekliyoruz.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu

27.12.2022 Viyana

Beiträge ganz einfach teilen.
error: Content is protected !!